Piwigo.org

Nie jesteś zalogowany. (Rejestracja / Logowanie)

Ogłoszenie

• Index
  •  » dyskusje
  •  » NAS + Piwigo - jak zassać lokalnie zdjęcia + synchronizacja w tle

#1 2015-02-01 22:46:50

oneiro
Gość

NAS + Piwigo - jak zassać lokalnie zdjęcia + synchronizacja w tle

Witam,

PIWIGO wygląda najlepiej z tego co przetestowałem i ma najwięcej funkcjonalności. 

Posiadam NASa na Linuxie z 0,5 TB zdjęć na pokładzie (pomijam inne dane). Ze względy na dużą ilość zdjęć plus specyfika NASa nakopałem na problemy.

Większość NASów ma dysk systemowy + volumen danych.   Problem jest tak, że dysk systemowy ma kilka GB, a macierz danych parę TB. 
Problem z lokalnym uploadem plików rozwiązałem poprzez zlinkowanie katalogów zdjęć z macierzy do katalogu "galleries" wewnątrz katalogu root_www.  Działa.

Wobec tego pierwsze pytanie:
1. Czy jest opcja, aby synchronizować SPOZA katalogu galleries? Innymi słowy, czy można  w prosty sposób "zassać" pliki będące na serwerze?

W katalogu "_data" Pigiwota tworzą się miniaturki plus resize. Operacja tworzenia minautrek + resize szybko zapcha mi dysk systemowy.  Wobec tego 2-gie pytanie

2. Czy pliki miniaturek/rezise można umieścić gdzieś poza domyślą lokalizacja. Mam na myśli w domyśle plik "_data", ale wewnątrz katalogu ze zdjęciami, który byłby domyśle ignorowany podczas synchronizacji. Czyli jeśli obcnie mam porobione linki symboliczne wewnątrz katalogu galleries np. o nazwie "zdjęcia_z_wakacji" to wewnątrz tworzy się "_data" i dane zostają POZA systemowym plikiem.   

Kolejna kwestia to wydajność NASa, jeśli zdjęcia są zsynchronizowane to śmiga szybko, ale sam proces tworzenia na Atomie 1,6 GHz miniatur/resize trochę trwa, razy tysiące zdjęć i robią się dni/tygodnie.
Miniatury/rezize tworzy się w chwili wejścia na zdjęcie, co jest dość irytujące (za słaby proces na konwersję zdjęć "online"), dlatego chciałem skorzystać "menadżera wsadowego" (batch manager), chodzi super, poza jedną opcją - po wyjściu z przeglądarki konwersja się zatrzymują :(

Wobec powyższego mam 3-cie pytanie.
3. Jak uruchomić tryb wsadowy w tle (background?) Serwer NAS chodzi 24/7, chciałbym zostawić go sam na sam ze zdjęciami (bez potrzeby uruchomienia mojej przeglądarki/laptopa, co najwyżej do podglądu zadania lub jego wstrzymania/usunięcia). 
Czy opcja "jobów" w tle istnieje? Jeśli nie czy da się ją jakoś zasymulować?

Proszę o odpwiedzi, korzyałem już Plexa, TinnyWebGallery.   Piwigo jest nabardziej zbliżone moim zapotrzbowaniom. Poza 3-ma problemami :)

Pozdrawiam, Krzysiek

#2 2017-01-19 08:14:36

Oduchor
Użytkownik

Re: NAS + Piwigo - jak zassać lokalnie zdjęcia + synchronizacja w tle

Bardzo przydatny poradnik powiem szczerze , podoba mi się naprawdę, mi tam się przydało, pozdrawiam!

#3 2017-02-28 11:32:59

Rapan
Użytkownik

Re: NAS + Piwigo - jak zassać lokalnie zdjęcia + synchronizacja w tle

rozjaśnił mi parę kwestii ten poradnik, dzięki :)

• Index
  •  » dyskusje
  •  » NAS + Piwigo - jak zassać lokalnie zdjęcia + synchronizacja w tle

Stopka forum